دستگاه های کارتخوان چگونه کار می کنند؟

این شانس خوبی است برای شروع داستان نحوه کار کارتخوان های بانکی چرا که هر یک از شما در طول روزز حداقل به یک کافی شاپ ، سوپر مارکت ، رستوران ، مرکز خرید یا سالن زیبایی مراجعه کرده و از این دستگاه ها استفاده کرده اید. پس به خوبی با کاربرد این دستگاه ها آشنایی دارید. اما اینکه این دستگاه هاچطور عملیات بانکی را برایمان انجام می دهند شاید سوالی باشد که تاکنون ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده است.

این مقاله یک راهنمایی و نگاهی بسیار مختصر و ساده به تکنولوژی این دستگاه ها و نقش آن ها در پردازش پرداخت می باشد که باهم مرور خواهیم کرد :

دستگاه کارت اعتباری چیست؟

اجازه دهید از ابتدا و پایه شروع کنیم. دستگاه های کارت اعتباری ، pos یا کارتخوان نامیده می شوند. این وسیله یک دستگاه دستی است که به مشاغلو تجارت ها اجازه دریافت بلغ  به صورت الکترونیکی را می دهد. در حالت کلی دستگاه های کارتخوان به سه دسته عمده تقسیم می شوند : کارتخوان های ثابت ، کارتخوان های قابل حمل یا سیار و کارتخوان های جیبی یا موبایلی. امروزه محبوبیت دستگاه های کارتخوان به اندازه ای است که مردم انتظار دارند به هر جا می روند امکان پرداخت از طریق کارت بانکی وجود داشته باشد.وقتی صحبت از عملیات پرداخت از طریق کارتهای اعتباری مطرح می شود نقش اساسی دستگاه های کارتخوان بیشتر نمایان می گردد. چرا که این دستگاه ها قادر هستند خیلی ساده و راحت و با امنیت مطلوب نقل و انتقالات مالی را انجام دهند.

شرکت آذرپشتیبان الکترونیک - نحوه عملکرد دستگاه های کارتخوان

دستگاه های کارتخوان چگونه کار می کنند؟

زمانی که مشتری خدمات یا محصول مورد نظر خود را جهت خرید انتخاب می کند زمان پرداخت فرا می رسد. پذیرنده یا همان فروشنده ، مبلغ را در دستگاه کارتخوان وارد کرده و آن  را به خریدار می دهد تا کارت اعتباری خود را در زبانه مخصوص کشیده و رمز کارت را وارد نماید. خریدار نیز پس از مشاهده و مورد تائید بودن مبلغ با کشیدن کارت و فشردن رمز، عملیات پرداخت خود را انجام می دهند.این عملیات پرداخت که تنها در چند ثانیه و با سرعت بالا صورت می گیرد در واقع توالی از عملیات بانکی را شامل می شود. این مراحل به اختصار در زیر بیان می شود :

مرحله اول – تائید اعتبار پرداخت

بانک پذیرنده درخواست را از طریق دستگاه کارتخوان متصل به خط تلفن یا بستر شبکه دریافت می کند یکی از اصلی ترین وظایف بانکی که پذیرنده در آن حساب داشته و به دستگاه کارتخوان متصل کرده است ، ایجاد و نگگهداری این درخواست هاست.

مرحله دوم – ارسال درخواست به بانک خریدار

پس از دریافت درخواست توسط بانک فروشنده این درخواست تبدیل به یک درخواست پرداخت شده و به بانک صادر کننده کارت مشتری ارسال می شود تا مجوز پرداخت به حساب را برای مشتری دریافت نماید.

مرحله سوم – بررسی جهت تائید درخواست از طرف بانک صادر کننده کارت

بانک صادر کننده کارت با دریافت درخواست مجوز اطلاعات کارت و جزئیات آن را بررسی و صحت دارنده کارت را با توجه به رمز عبور وارد شده تائید می کند.

مرحله چهارم – پاسخ مجوز

بانک فروشنده درخواست خود را مبنی بر بدهی صاحب کارت اعتباری به بانک صادر کننده کارت ارسال کرده است . در این مرحله بانک صادر کننده اطلاعات حساب خریدار، جهت پرداخت مبلغ بررسی می کند و اطمینان پیدا می کند که مبلغ درخواست شده در حساب خریدار موجود است.

مرحله پنجم – تائید نهایی پرداخت

پس از تائید پرداخت ، یک سیگنال به دستگاه کارتخوان ارسال می شود و رسید به همراه با مبلغ دقیق از طریق چاپگر دستگاه چاپ می گردد. کل این روند در چند ثانیه اتفاق می افتد در حالی که اگر قرار بود فرد خریدار جهت دریافت مبلغ خدمات درخواستی به بانک مراجعه کند و پس از انتظار در صف بانک مبلغ را جهت ارائه به فروشنده و خرید کالا به نزد صاحب مغازه برد این روند دست کم 2 الی 3 ساعت زمان می برد.

با مطالعه و بررسی کارت های اعتباری و نحوه کارکرد دستگاه های کارتخوان به راحتی می توان دریافت که این سیستم چه خدمت ارزنده ای در اختیار کاربران قرار داده است.

منبع

سایر مقالات مفید این سایت :

تاریخچه روشنی از کارت های اعتباری

موارد ریز اما مهم در مورد پایانه های فروشگاهی

دستگاه کارتخوان یا همان پوزهای بانکی و انواع آنها

 

چت آنلاین
درخواست راهنمایی و مشاوره
سلام
می تونم کمکی بهتون بکنم؟