شرکت آذرپشتیبان الکترونیک | کارتخوان های سیار و ثابت

تاریخچه روشنی از کارت های اعتباری

کارت های پرداخت مانند کارت های اعتباری ، کارت های هدیه ، بن کارت ها و … همگی به صورت فراگیر در دسترس همگان موجود است و کمتر کسی می توان دید که حداقل یک کارت اعتباری هم نداشته باشد. امروز که همگی از این کارتها استفاده می کنیم شاید فکر کردن به روزهایی که پرداخت های خود را به روش سنتی انجام می دادیم کمی دشوار باشد. به عبارتی می توان گفت این کارت ها جزو نوآوری های اخیر هستند.

داستان کارت های اعتباری از یک رستوران و کیف پول جا مانده آغاز شد. ماجرا از این قرار بود که یک تاجر در سال 1949 تعدادی از مشتریان خود را در یک رستوران به صرف شام دعوت کرده و کیف پول خود را فراموش کرده بود. این داستان منجر به تولد کارت اعتباری با نام Diners Club گردید.

آذرپشتیبان الکترونیک- قدیمی ترین کارت اعتباری

با اینکه این کارت اعتباری اولین کارت پرداختی بود اما توسط یک موسسه مالی صادر نشده بود. با این وجود همین کارت آغازگر کارهایی بود که تاکنون بر روی کارت های پرداخت انجام شده است. از آن جایی که خواهان این کارت ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شد برای به کارگیری و تولید این کارت ها باید ماشین آلات و سخت افزار ویژه ای نیز تعریف و تولید می شد. این جا بود که داستان ضرورت ماشین پردازش کارت اعتباری مطرح گردید.

اولین دستگاه ها

دستگاه های اولیه به شکل دستگاه هایی که امروز متصور هستیم نبودند. دستگاه های اولیه دستگاه هایی دستی بودند که چاپگرهای پر سر و صدایی داشتند. کارمندان محلی که قرار بود مشتری مبلغی را پرداخت کند ، فرم های مخصوص را پر می کردند و در دستگاه قرار می دادند. نحوه قرارگیری فرم و کارت اعتباری به این صورت بود که کارت در زیر فرم قرار می گرفت و مکانیزم چاپگر بر روی فرم و کارت اجرا می شد تا علامت ها و نام ها بر روی کارت چاپ گردد. این فرم توسط مشتری امضا می شد و برای دریافت وجه به بانک ارسال می گردید.

آذرپشتیبان الکترونیک - کارت های اعتباری اولیه

مجوز تلفنی

مرحلخه بعدی در کارت های اعتباری به مرحله مجوزهای تلفنی رسید. یعنی بازرگانان با شماره تلفن ثبت شده در کارت تماس می گرفتند شماره کارت اعتباری را به نماینده بانک اعلام می کردند و با تائید کلامی منتظر اعلام موفقیت آمیز انتقال وجه می ماندند. همان طور که شما هم حدس زدید این پروسه زمان بر بود و زمان انتظار مشتری برای انتقال وجه بالا بود. با این وجود این روش هنوز هم برای انتقال مبالغ بالا کاربرد دارد و جهت انتقال با صاحب حساب تماس گرفته و مجوز کلامی و تائیدیه انتقال دریافت می کنند.

دستگاه های Pos

نقطه شروع پایانه ها توسط ویزا در سال 1979 مطرح گردید. این همان سالی بود که مستر کارت ، نوار مغناطیسی تعبیه شده در پشت کارت های اعتباری را معرفی کرد. طی سالیان دراز این تکنولوژی بهتر و بهتر شده و امروزه جزو رایج ترین مواردی است که دستگاه ها برای انتقال وجه از آن ها استفاده می کنند.

آذرپشتیبان الکترونیک - مستر کارت

وضعیت کنونی و آینده کارت های اعتباری

امروز وارد دوره ای شده ایم که پردازش کارت ای اعتباری به طرز چشمگیری تغییر یافته است. قطعات سخت افزاری جانبی مثل تراشه هایی که به گوشی های هوشمند متصل می شوند ، روش انعطاف پذیری برای استفاده از کارت های اعتباری است. علاوه بر این کارت های اعتباری نیز در حال تغییر و تحول هستند. مثلاً گوشی های هوشمند که با استفاده از اپلیکیشن ها به مشتریان این امکان را می دهند تا تنها با دانستن اطلاعات کارت یا حساب بانکی بتوانند مبالغ مورد نظر خود را انتقال دهند.

کارت های اعتباری جدید تراشه ای دارند که بریا خوانده شدن توسط دستگاه های کارتخوان ، دیگر نیازی به کشیده شدن در زبانه دستگاه نداشته و تنها با نزدیک کردن کارت به محل مشخص شده می توانند توسط دستگاه کارتخوان خوانده شوند. این تراشه ها خود تحولی بزرگ در مورد کارت های اعتباری ایجاد کرده و این روند را بهبود بخشیده است.

در نهایت اینکه کارت های اعتباری و پایانه های فروش بسته به نیاز ها و تقاضای مصرف کنندگان همواره در حال تغییر و بهبود است و روز به روز پیشرفته تر و کارآمد تر خواهد شد.

 

منبع